Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
2 in stock
Discover the exceptional quality and reliability of the FAFNIR 1012KLL+COL Bearing Insert with Collar. Designed for precision and performance, this insert bearing features a 3/4″ inner diameter and is crafted in the USA, ensuring durability and excellence in various applications. Whether you are a professional or a DIY enthusiast, this new, open box product is perfect for those seeking robust solutions for their mechanical needs. Made by the trusted brand FAFNIR, the 1012-KLL model is renowned for minimizing friction and wear, ensuring a long lifespan in even the most demanding environments. Key Features: Inner Diameter: 3/4″ Type: Insert Bearing Model: 1012-KLL Manufactured in the USA We understand that time is crucial, which is why we offer same-day shipping with options for next-day shipping available at checkout. For those looking to streamline their operations, we also buy your surplus bearings–please do not hesitate to contact us for more information! Your satisfaction is our priority, and we are committed to providing the best customer service experience. Make the right choice for your components with the FAFNIR 1012KLL+COL Bearing Insert.
List Price
$52.96
2 in stock
2 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | Fafnir |
|---|---|
| MPN | 1012KLL + COL |
| Model | 1012-KLL |
| Bearing Type | , Double Rubber Seal |
| ID | 0.75 in |
| OD | 1.85 in |
| Width | 1.344 in |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Min Temp | -20°C |
| Dynamic Load Rating | 14.2 kN |
| Static Load Rating | 6.5 kN |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | KLL |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120°C |
| Condition | New – Open box |
| Bearing Type | Insert Ball Bearing |
| Item Weight | 0.50 lbs |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Lubricant | Grease |
| Duty Type | Standard Duty |
| Locking Device | Eccentric Collar |
| Insert Outer Ring | Cylindrical |
| Relubrication Feature | Yes |
| Harmonization Code | 8483.20.40.40 |
| Cross Reference 1 | SKF YET 204-012 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NTN UEL204-012D1 |
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$61.18
98 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$21.19
92 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$40.38
171 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$62.71
59 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$152.12
88 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$119.90
111 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$59.83
80 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$409.22
112 in stock
Hot item
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$26.58
199 in stock
Sells fast
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories