Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
Out of stock
The Sealmaster MFC-16TC Flange Mount Bearing is a high-quality industrial bearing designed for mechanical power transmission and industrial automation applications. Made of durable cast iron material, this bearing features a 1-inch bore diameter and a ball bearing insert type. Manufactured in the United States by the reputable brand SealMaster, this unit comes with a flanged mount for easy installation and provides reliable support for various mechanical systems.
List Price
$110.44
Out of stock
Out of stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | SealMaster |
|---|---|
| MPN | MFC-16TC |
| Model | MFC 16 TC |
| ID | 1 in |
| Bolt Center To Center | 3.625 in |
|---|---|
| Number Of Bolt Holes | 4 |
| Bolt Center To Center Length | 3.625 in |
| Number Of Bolt Holes For Fasteners | 4 |
| Bearing Insert Type | Ball |
| Material | Cast Iron |
| Unit Type | Unit |
| Unit Quantity | 1 |
| Min Temp | -30°C |
| Series | MFC |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120°C |
| Condition | New |
| Type | Flanged Mount Bearing |
| Bearing Type | Flange Mount Bearing |
| Item Weight | 2.80 lbs |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Duty Type | Medium |
| Locking Device | Skwezloc |
| Harmonization Code | 8483.20.40.40 |
| Mounting Arrangement | 4 Bolt |
| Housing Material | Cast Iron |
| Expansion Type | Non-Expanding |
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$43.38
64 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$297.53
96 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$62.71
59 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$27.51
79 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$43.38
64 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$32.12
78 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$40.38
171 in stock
Sells fast
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories