Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$60.36
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date

| MFR / Brand | RBI |
|---|---|
| MPN | 16582RS / 24121-88 |
| Model | 1658RS |
| Bearing Type | Ball Bearing, Double Rubber Seal |
| ID | 1.3125 in |
| OD | 2.5625 in |
| Width | 0.6875 in |
| Series | 1600 |
|---|---|
| Condition | New – Open box |
| Lubricant | Grease |
| Material | Bearing Steel |
| Category 1 | Ball & Roller Bearings |
| Category 2 | Bearings & Bushings |
| Category 3 | Business & Industrial |
| Category 4 | Industrial Automation & Motion Controls |
| Category 5 | Mechanical Power Transmission |
| Min Temp | -20 °C |
| Cage Type | Stamped |
| Dynamic Load Rating | 18.9 kN / 4250 lbf |
| Static Load Rating | 10.3 kN / 2319 lbf |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Rolling Elements | Balls |
| Max Temp | 120 °C |
| Item Weight | 0.44 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Internal Clearance | CN |
| Cross Reference 1 | Nice 1658-2RS |
|---|---|
| Cross Reference 2 | RBC 1658-2RS |
| Cross Reference 3 | Schatz 1658-2RS |
Deep Groove Ball Bearing – Straight Bore, 1.3125 in ID, 2.5625 in OD, 0.6875 in Width, Double Rubber Seal, Without Snap Ring
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$65.94
80 in stock
Popular pick

Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories