Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
26 in stock
List Price
$8.70
26 in stock

26 in stock

Get Estimated Arrival Date

| MFR / Brand | FAG |
|---|---|
| MPN | 63002RSRC3 |
| Model | 63002RS C3 |
| Bearing Type | Ball Bearing, Double Rubber Seal |
| ID | 10 mm |
| OD | 35 mm |
| Width | 11 mm |
| Material | Chrome Steel |
|---|---|
| Series | 6300 |
| Condition | New |
| Lubricant | Grease |
| Category 1 | Ball & Roller Bearings |
| Category 2 | Bearings & Bushings |
| Category 3 | Business & Industrial |
| Category 4 | Industrial Automation & Motion Controls |
| Category 5 | Mechanical Power Transmission |
| Min Temp | -30 °C |
| Cage Type | Stamped |
| Dynamic Load Rating | 8.6 kN / 1933 lbf |
| Static Load Rating | 3.45 kN / 776 lbf |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 110 °C |
| Item Weight | 0.12 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Limiting Speed | 9500 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | No |
| Relubrication Feature | No |
| Harmonization Code | 8482.10.50.68 |
| Internal Clearance | C3 |
| Cross Reference 1 | SKF 6300-2RS1/C3 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NSK 6300DDU C3 |
| Cross Reference 3 | Timken 6300-2RS C3 |
– WE BUY YOUR SURPLUS BEARINGS – PLEASE CONTACT US
CLICK HERE TO CONTACT US!
– International shipping
-Shipping is combined on orders
SAME DAY SHIPPING
NEXT DAY SHIPPING AVAILABLE AT CHECKOUT
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$65.94
80 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$65.94
80 in stock
Popular pick

Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories