Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
2 in stock
The Fafnir 7204W Angular Bearing is a high-quality steel bearing designed for industrial automation and motion control applications. With a bore diameter of 20mm and an outside diameter of 47mm, this unit has a width of 14mm and operates at an angular contact ball bearing type. Made in the United States, this bearing model (7204 B Y G / 7204 BEG/AP/AY/BG / 7204 BEA / 7204 BEC) is reliable and durable, making it an essential component for various mechanical power transmission systems.
List Price
$29.28
2 in stock
2 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | Fafnir |
|---|---|
| MPN | 7204W |
| Model | 7204 B Y G / 7204 BEG/AP/AY/BG / 7204 BEA / 7204 BEC |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 20 mm |
| OD | 47 mm |
| Width | 14 mm |
| Material | 52100 Chrome Steel |
|---|---|
| Unit Type | Unit |
| Unit Quantity | 1 |
| Cage Type | Caged |
| Dynamic Load Rating | 14.3 kN / 3215 lbf |
| Static Load Rating | 8.8 kN / 1978 lbf |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | 7200 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New |
| Item Weight | 0.25 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Limiting Speed | 15000 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Harmonization Code | 8482.10.5028 |
| Contact Angle | 40° |
| Cross Reference 1 | SKF 7204 BEP |
|---|
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$119.90
111 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$141.11
255 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$40.38
171 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$62.71
59 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$43.38
64 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$152.12
88 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$297.53
96 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$61.18
98 in stock
Sells fast
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories