Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
2 in stock
List Price
$2,007.75
2 in stock

2 in stock

Get Estimated Arrival Date
| MFR / Brand | SNFA |
|---|---|
| MPN | SEB130-7CE14UL |
| Model | 2MM-9326 DUL / 7926-C /SEB 130-7 CE 1 4UL |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 130 mm |
| OD | 200 mm |
| Width | 33 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Min Temp | -30 °C |
| Cage Type | Phenolic |
| Dynamic Load Rating | 159 kN |
| Static Load Rating | 166 kN |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 71900 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New |
| Item Weight | 8.20 lbs |
| Cage Material | Phenolic |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Lubricant | Oil |
| Harmonization Code | 8482.10.50.28 |
| Contact Angle | 15° |
| Preload | Light |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Cross Reference 1 | SKF 71926 CDGA/P4 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NSK 7926CTYNSULP4 |
The SNFA SEB130-7CE14UL bearing is a high-quality Angular Contact Ball Bearing with a bore diameter of 130mm, outside diameter of 180mm, and width of 24mm. Designed for industrial automation and motion control applications, this bearing meets the ABEC7 precision standard and is manufactured in the United Kingdom. It is a reliable component for mechanical power transmission systems, ensuring smooth and efficient operation. The set includes two bearings, making it convenient for use in various machinery and equipment requiring precision bearings.
ID: 130 mm ≈ 5 1/8″ ≈ 5.118″OD: 180 mm ≈ 7 3/32″ ≈ 7.087″W: 24 mm ≈ 15/16″ ≈ 0.945″

Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$61.18
98 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$27.51
79 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$32.12
83 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$51.40
150 in stock
Sells fast
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Sort
Brand
Price
MPN
Categories