Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
The NSK NN4956KCC9P4 Cylindrical Bearing is a high-quality industrial bearing made in Japan. With a bore diameter of 280mm and an outside diameter of 380mm, this bearing has a width of 100mm. Designed as a cylindrical roller bearing, it is specifically made for mechanical power transmission and industrial automation systems. The bearing is designed by the reputable brand NSK, known for producing reliable bearings for various applications. The NN4956KCC9P4 bearing offers durability and precision performance for machinery and equipment requiring smooth and efficient operation.
ID: 280 mm ≈ 11 1/32″ ≈ 11.024″OD: 380 mm ≈ 14 61/64″ ≈ 14.961″W: 100 mm ≈ 3 15/16″ ≈ 3.937″
List Price
$2,133.40
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | NSK |
|---|---|
| MPN | NN4956KCC9P4 |
| Model | NN 4956 K CC9 P4 |
| Bearing Type | Cylindrical Roller Bearing, Open |
| ID | 280 mm |
| OD | 380 mm |
| Width | 100 mm |
| Min Temp | -30 °C |
|---|---|
| Cage Type | Machined |
| Dynamic Load Rating | 930 kN / 209000 lbf |
| Static Load Rating | 2240 kN / 504000 lbf |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | NN4900 |
| Rolling Elements | Cylindrical Rollers |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New |
| Item Weight | 68.0 lbs |
| Cage Material | Brass |
| Number Of Rows | 2 |
| Bore Type | Tapered 1:12 |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.50.00 |
| Material | Bearing Steel |
| Internal Clearance | C9 |
| Cross Reference 1 | SKF NN 4956 K/SPW33 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG NN4956-K-M-SP |
| Cross Reference 3 | NTN NN4956 |
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$11.48
78 in stock
Hot item
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$152.12
88 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$62.71
59 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$27.51
79 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Tapered Roller Bearing (Flanged Cup)
$65.94
80 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$141.11
255 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
100 in stock
Popular pick
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories