Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
The Sealmaster ER-12TC Insert Bearing is a high-quality steel bearing with a 3/4 inch bore diameter, designed for industrial automation and motion control applications. This ball bearing insert is manufactured by SealMaster in Mexico and comes with a snap ring for easy installation. Perfect for mechanical power transmission systems, this bearing is a reliable and durable component for various machinery and equipment.
List Price
$31.53
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | SealMaster |
|---|---|
| MPN | ER-12TC |
| Model | ER12TC |
| Bearing Type | , Double Rubber Seal |
| ID | 0.75 in |
| OD | 1.8504 in |
| Width | 1.219 in |
| Bearing Insert Type | Ball |
|---|---|
| Retaining Feature | Snap Ring |
| Material | 52100 Chrome Steel |
| Min Temp | -29 °C |
| Cage Type | Caged |
| Dynamic Load Rating | 11.6 kN / 2610 lbf |
| Static Load Rating | 6.4 kN / 1440 lbf |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | ER |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 104 °C |
| Condition | New |
| Bearing Type | Insert Ball Bearing |
| Item Weight | 0.50 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Limiting Speed | 5000 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Yes |
| Internal Clearance | CN |
| Lubricant | Grease |
| Locking Device | Set Screw |
| Insert Outer Ring | Cylindrical |
| Relubrication Feature | Yes |
| Harmonization Code | 8482.10.5064 |
| Cross Reference 1 | Browning ER-12 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | Dodge INS-GT-012 |
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$32.12
79 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
100 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$43.38
64 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$11.48
78 in stock
Hot item
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$152.12
88 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$297.53
96 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$119.90
111 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$198.10
183 in stock
High demand
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories