Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
The product is a FAG 23038-E1A-XL-M Spherical Roller Bearing, made of steel and manufactured in Germany. With a bore diameter of 190 mm and an outside diameter of 290 mm, this bearing has a width of 75 mm. Designed for industrial automation and motion control applications, this high-quality bearing is known for its durability and reliability in mechanical power transmission systems. The model number 23038 E1A XL M W33 indicates the specific design and characteristics of this spherical roller bearing.
List Price
$679.08
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | FAG |
|---|---|
| MPN | 23038-E1A-XL-M |
| Model | 23038 E1A XL M W33 |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing, Open |
| ID | 190 mm |
| OD | 290 mm |
| Width | 75 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Min Temp | -30°C |
| Cage Type | Machined |
| Dynamic Load Rating | 1080 kN |
| Static Load Rating | 1630 kN |
| Precision Rating | Normal |
| Series | 23000 |
| Rolling Elements | Cylindrical |
| Max Temp | 200°C |
| Condition | New |
| Item Weight | 46.3 lbs |
| Cage Material | Brass |
| Number Of Rows | 2 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.30.00.80 |
| Internal Clearance | CN |
| Cross Reference 1 | SKF 23038 CC/W33 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NSK 23038CAME4 |
| Cross Reference 3 | Timken 23038EMW33 |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$152.12
88 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$119.90
111 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$59.83
80 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$62.71
59 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$137.64
92 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$297.53
96 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$40.38
171 in stock
Sells fast
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories