Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$337.79
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date
| MFR / Brand | FAG |
|---|---|
| MPN | HJ236-E |
| Model | HJ236 E |
| Bearing Type | Cylindrical Roller Bearing |
| ID | 180 mm |
| OD | 230 mm |
| Width | 20 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Condition | New |
| Item Weight | 3.75 lbs |
| Harmonization Code | 8482.99.00 |
| Cross Reference 1 | SKF HJ 236 EC |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NSK HJ236 |
The product is a FAG HJ236-E cylindrical bearing angle ring, made of bearing steel with an outside diameter of 230 mm and a bore diameter of 180 mm. Manufactured in Germany, this high-quality bearing is designed for industrial automation and motion control applications. The FAG brand is well-known for producing reliable and durable bearings, making this product a trusted choice for mechanical power transmission systems.

Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$61.18
98 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$119.90
111 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$32.12
83 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
102 in stock
Popular pick
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Sort
Brand
Price
MPN
Categories