Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
The product is a high-quality angular contact ball bearing manufactured by SKF in Italy. With a bore diameter of 110mm, an outside diameter of 170mm, and a width of 28mm, this bearing is designed for industrial automation and motion control applications. Made of durable steel material, it boasts a high precision level with ABEC7 tolerance class. Ideal for ensuring smooth and efficient mechanical power transmission, the SKF 7022-CD/HCP4ATBTA bearing is a reliable choice for various industrial settings.ID: 110 mm ≈ 4 5/16″ ≈ 4.331″OD: 170 mm ≈ 6 11/16″ ≈ 6.693″W: 28 mm ≈ 1 7/64″ ≈ 1.102″
List Price
$1,800.33
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | SKF |
|---|---|
| MPN | 7020CEP4AQBCB |
| Model | 7022CD/HCP4A TBTA |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 110 mm |
| OD | 170 mm |
| Width | 28 mm |
| Material | Steel |
|---|---|
| Min Temp | -30 °C |
| Cage Type | Machined |
| Dynamic Load Rating | 85.8 kN / 19300 lbf |
| Static Load Rating | 73.5 kN / 16500 lbf |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 7000 |
| Rolling Elements | Ceramic Balls |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New |
| Item Weight | 4.10 lbs |
| Cage Material | Phenolic |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Contact Angle | 15° |
| Preload | Light |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Cross Reference 1 | Fafnir 2MMVC9122HX |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NSK 7022CTYNSULP4 |
| Cross Reference 3 | GMN HYS6022CTA |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$1,335.89
1 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$1,335.89
1 in stock
Popular pick
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories