Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$419.35
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date
| MFR / Brand | IBC |
|---|---|
| MPN | 71922CTP2HUL |
| Model | 71922 C T P2 H UL / 7922 / 71922CD P2 DGA / 2MMV9322WI CR SUL |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 110 mm |
| OD | 150 mm |
| Width | 20 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Min Temp | -30°C |
| Cage Type | Machined |
| Dynamic Load Rating | 43 kN / 9667 lbf |
| Static Load Rating | 46.5 kN / 10453 lbf |
| Precision Rating | ABEC 9 / P2 |
| Series | 71900 |
| Rolling Elements | Balls |
| Max Temp | 120°C |
| Condition | New |
| Item Weight | 2.50 lbs |
| Cage Material | Phenolic |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Lubricant | Oil/Grease |
| Harmonization Code | 8482.10.50.68 |
| Contact Angle | 15° |
| Preload | Light |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Cross Reference 1 | SKF 71922 CDGA/P4 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG B71922-C-T-P4S-UL |
| Cross Reference 3 | NSK 7922CTYNSULP4 |
| Cross Reference 4 | RHP 7922CTRSULP4 |
| Cross Reference 5 | Fafnir 2MM9322WI-SUL |
The IBC 71922CTP2HUL bearing is a high-quality Angular Contact Ball Bearing designed for industrial automation and motion control applications. Made in England by the reputable brand IBC, this bearing has a bore diameter of 110 mm, an outside diameter of 150 mm, and a width of 20 mm. With its precise measurements and durable construction, this bearing is ideal for ensuring smooth and efficient operation in machinery and equipment.

Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$119.90
111 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$51.40
150 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$119.90
111 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$61.18
98 in stock
Sells fast
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Sort
Brand
Price
MPN
Categories