Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
7 in stock
List Price
$148.51
7 in stock

7 in stock

Get Estimated Arrival Date

| MFR / Brand | Fafnir |
|---|---|
| MPN | 3MM9105WIDUL |
| Model | 3MM 9105 WI CR DUL / 7005 AC/A5 TR/TY P4/P4Y |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 25 mm |
| OD | 47 mm |
| Width | 12 mm |
| Material | Chrome Steel |
|---|---|
| Min Temp | -54°C |
| Cage Type | Outer Ring Guided |
| Dynamic Load Rating | 12.9 kN / 2900 lbf |
| Static Load Rating | 7.4 kN / 1663 lbf |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 9100 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 121°C |
| Condition | New |
| Item Weight | 0.17 lbs |
| Cage Material | Phenolic Resin |
| Limiting Speed | 30900 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Lubricant | Grease |
| Relubrication Feature | No |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Contact Angle | 25° |
| Preload | Light Preload |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Running Accuracy | High Precision |
| Running Accuracy Radial And Axial Runout | High Precision |
| Cross Reference 1 | SKF 7005 ACD/P4ADGA |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NSK 7005A5TRDULP4 |
Can’t find a part you’re looking for? CLICK HERE TO CONTACT US!-We can get all parts needed at competitive prices -International shipping is offered on every item and all orders-Shipping is combined on all orders-Collect Shipping offered for UPS, FedEx, DHL, FreightSAME DAY SHIPPING ON ALL ITEMSNEXT DAY SHIPPING AVAILABLE AT CHECKOUT

Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories