Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
22 in stock
Can’t Find Your Part? Click HERE to contact us! We can source any part, quickly. Choose your shipping speed; next-day and expedited options are available at checkout. International shipping available on all orders. Collect shipping accepted (UPS, FedEx, DHL, Freight). Competitive prices are guaranteed.
List Price
$281.50
22 in stock
22 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | SKF |
|---|---|
| MPN | NN-3018-KMC/C481 |
| Model | NN3018KMC481 NN 3018 KM C481 NN3018KMP5 |
| Bearing Type | Cylindrical Roller Bearing, Open |
| ID | 90 mm |
| OD | 140 mm |
| Width | 37 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Min Temp | -30°C |
| Cage Type | MC - Brass Cage |
| Dynamic Load Rating | 168.0 kN / 37767 lbf |
| Static Load Rating | 240.0 kN / 53954 lbf |
| Precision Rating | SP |
| Series | 3000 Series |
| Rolling Elements | Cylindrical Rollers |
| Max Temp | 150°C |
| Condition | New |
| Item Weight | 4.85 lbs |
| Cage Material | Brass |
| Limiting Speed | 6000 rpm |
| Bore Type | Tapered 1:12 |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.50.0000 |
| Internal Clearance | C4 |
| Cross Reference 1 | FAG NN3018-AS-K-M-SP |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NSK NN3018K |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$152.12
88 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$32.12
83 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$137.64
92 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$119.90
111 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$95.00
148 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$32.12
83 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
100 in stock
Popular pick
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories