Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
26 in stock
– WE BUY YOUR SURPLUS BEARINGS – PLEASE CONTACT US
CLICK HERE TO CONTACT US!
– International shipping
-Shipping is combined on orders
SAME DAY SHIPPING
NEXT DAY SHIPPING AVAILABLE AT CHECKOUT
List Price
$8.70
26 in stock
26 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | FAG |
|---|---|
| MPN | 63002RSRC3 |
| Model | 63002RS C3 |
| Bearing Type | Ball Bearing, Double Rubber Seal |
| ID | 10 mm |
| OD | 35 mm |
| Width | 11 mm |
| Material | Chrome Steel |
|---|---|
| Series | 6300 |
| Condition | New |
| Lubricant | Grease |
| Category 1 | Ball & Roller Bearings |
| Category 2 | Bearings & Bushings |
| Category 3 | Business & Industrial |
| Category 4 | Industrial Automation & Motion Controls |
| Category 5 | Mechanical Power Transmission |
| Min Temp | -30 °C |
| Cage Type | Stamped |
| Dynamic Load Rating | 8.6 kN / 1933 lbf |
| Static Load Rating | 3.45 kN / 776 lbf |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 110 °C |
| Item Weight | 0.12 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Limiting Speed | 9500 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | No |
| Relubrication Feature | No |
| Harmonization Code | 8482.10.50.68 |
| Internal Clearance | C3 |
| Cross Reference 1 | SKF 6300-2RS1/C3 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NSK 6300DDU C3 |
| Cross Reference 3 | Timken 6300-2RS C3 |
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$43.38
64 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$11.48
78 in stock
Hot item
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$11.48
78 in stock
Hot item
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$152.12
88 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$32.12
79 in stock
High demand
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories