Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$29.71
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date
| MFR / Brand | Timken |
|---|---|
| MPN | 15580B/15520 |
| Model | 15580-B / 15520 |
| Bearing Type | Tapered Roller Bearing Cone |
| ID | 1-1/16 IN |
| OD | 2-1/4 in |
| Material | Steel |
|---|---|
| Condition | New – Open box |
| Harmonization Code | 8482.20.00 |
| Cup Part Number | 15520 |
| Design Units | Imperial |
| Bearing Class | Class 2 |
| Bearing Material | Case-Hardened High Alloy Steel |
| Cup Width | 0.5313 in |
| Cone Part Number | 15580 |
| Cone Width | 0.6785 in |
| Series | 15500 |
| Cage Type | Brass |
The Timken 15580B/15520 Tapered Roller Bearing Cone and Cup is a high-quality, durable bearing designed for various industrial applications. Made of steel with a bore diameter of 1-1/16 inches and an outside diameter of 2-1/4 inches, this bearing is manufactured in the United States by the reputable brand Timken. The tapered roller bearing cone and cup design ensures smooth and efficient motion transmission, making it a reliable choice for businesses and industrial systems requiring precision and performance.

Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$83.16
80 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$83.16
80 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$32.12
83 in stock
High demand
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Sort
Brand
Price
MPN
Categories