Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$67.32
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date

| MFR / Brand | NTN |
|---|---|
| MPN | HM803112 |
| Model | 4THM803112 |
| Bearing Type | Tapered Roller Bearing Cup, Open |
| ID | 1.6250 in |
| Width | 1.1563 in |
| Series | HM803100 |
|---|---|
| Condition | New |
| Material | Case Carburized Steel |
| Category 1 | Ball & Roller Bearings |
| Category 2 | Bearings & Bushings |
| Category 3 | Business & Industrial |
| Category 4 | Industrial Automation & Motion Controls |
| Category 5 | Mechanical Power Transmission |
| Min Temp | -54 °C |
| Cage Type | Stamped |
| Dynamic Load Rating | 134 kN / 30100 lbf |
| Static Load Rating | 158 kN / 35500 lbf |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Rolling Elements | Tapered Rollers |
| Max Temp | 120 °C |
| Item Weight | 1.30 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.20.00 |
| Cross Reference 1 | Timken HM803112 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | SKF HM803112 |
| Cross Reference 3 | Bower HM803112 |
Introducing the NTN HM803112 Tapered Roller Bearing Cup – the ultimate solution for your bearing needs! Crafted in Japan by the renowned NTN brand, this bearing cup ensures both exceptional quality and durability. Designed specifically as a tapered roller bearing cup, model number 4T-HM803112, it promises to deliver outstanding performance under various load conditions.
These bearing cups are sold in sets of 2, making it convenient for your projects whether in industrial machinery or automotive applications. As a new product, you can trust that you are getting reliable and optimally functional components that will enhance the life of your machinery.
We are committed to our customers and offer international shipping with combined rates on orders. Enjoy SAME DAY SHIPPING for your convenience, as well as NEXT DAY SHIPPING options available at checkout. Additionally, if you have surplus bearings, we purchase them, making us a one-stop solution for your bearing requirements.
Upgrade your machinery with the NTN HM803112 Tapered Roller Bearing Cup today. Experience quality, reliability, and exceptional customer service with every purchase!
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
102 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$65.94
80 in stock
Popular pick

Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories