Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$51.83
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date

| MFR / Brand | SNR |
|---|---|
| MPN | 22210K |
| Model | 22210 K 22210-V-K |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing, Open |
| ID | 50mm |
| OD | 90mm |
| Width | 23mm |
| Series | 22200 |
|---|---|
| Condition | New – Open box |
| Material | Bearing Steel |
| Category 1 | Ball & Roller Bearings |
| Category 2 | Bearings & Bushings |
| Category 3 | Business & Industrial |
| Category 4 | Industrial Automation & Motion Controls |
| Category 5 | Mechanical Power Transmission |
| Min Temp | -30°C |
| Cage Type | Pressed |
| Dynamic Load Rating | 102 kN / 22900 lbf |
| Static Load Rating | 106 kN / 23800 lbf |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Rolling Elements | Spherical Rollers |
| Max Temp | 200°C |
| Item Weight | 1.34 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Limiting Speed | 6700 rpm |
| Number Of Rows | 2 |
| Bore Type | Tapered |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Relubrication Feature | Yes |
| Harmonization Code | 8482.30.00 |
| Internal Clearance | CN |
| Maximum Permissible Misalignment | 2° |
| Cross Reference 1 | SKF 22210 EK |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG 22210-E1-K |
| Cross Reference 3 | NTN 22210EAKD1 |
| Cross Reference 4 | NSK 22210EAKE4 |
| Cross Reference 5 | Timken 22210KJ |
Can’t find a part you’re looking for?
CLICK HERE TO CONTACT US!
-We can get all parts needed at competitive prices
-International shipping is offered on every item and all orders
-Shipping is combined on all orders
-Collect Shipping offered for UPS, FedEx, DHL, Freight
SAME DAY SHIPPING ON ALL ITEMS
NEXT DAY SHIPPING AVAILABLE AT CHECKOUT
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
102 in stock
Popular pick

Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories