Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
The INA GNE100-KRR-B-FA107 Bearing Insert is a high-quality insert bearing designed for industrial automation and motion control applications. With a bore diameter of 100mm and outer diameter of 215mm, this bearing is specifically designed for precise and reliable performance. The INA brand is known for its superior quality and durability, making this bearing insert a dependable choice for various mechanical power transmission needs.
List Price
$755.01
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | INA |
|---|---|
| MPN | GNE100-KRR-B-FA107 |
| Model | GNE 100-KRR-B-FA 107 |
| Bearing Type | , Double Seal |
| ID | 100 mm |
| OD | 180 mm |
| Width | 98.4 mm |
| Min Temp | -20 °C |
|---|---|
| Dynamic Load Rating | 124 kN / 27900 lbf |
| Static Load Rating | 113 kN / 25400 lbf |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | GNE |
| Rolling Elements | Balls |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New |
| Bearing Type | Insert Ball Bearing |
| Item Weight | 11.5 lbs |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Lubricant | Grease |
| Duty Type | Heavy Duty |
| Locking Device | Eccentric Collar |
| Insert Outer Ring | Spherical |
| Relubrication Feature | Yes |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Material | Bearing Steel |
| Cross Reference 1 | SKF YET 220-100 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | Timken GNE100KRRB |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$297.53
96 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$61.18
98 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$95.00
148 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$62.71
59 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$27.51
79 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$11.48
78 in stock
Hot item
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$409.22
112 in stock
Hot item
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$21.19
92 in stock
Sells fast
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories