Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
IKO LRT-404822 Inner Ring 40x48x22mm. Hardened and ground steel race for needle roller bearings. Provides wear-resistant surface for RNA4908 series.
List Price
$29.58
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | IKO |
|---|---|
| MPN | LRT-404822 |
| Model | LRT404822 |
| Bearing Type | Needle Roller Bearing, None |
| ID | 40 mm |
| OD | 48 mm |
| Width | 22 mm |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
|---|---|
| Series | LRT |
| Rolling Elements | Needle Roller |
| Condition | New |
| Item Weight | 0.20 lbs |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | No |
| Harmonization Code | 8482.99 |
| Material | Carbon Steel |
| Cross Reference 1 | INA IR40X48X22 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NTN IR40X48X22 |
| Cross Reference 3 | KOYO IR404822 |
| Cross Reference 4 | TIMKEN IR-404822 |
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$61.18
98 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$137.64
92 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$119.90
111 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$409.22
112 in stock
Hot item
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$40.38
171 in stock
Sells fast
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories