Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
3 in stock
Insert Ball Bearing – 0.75 Bore Diameter, Set Screw.
List Price
$43.20
3 in stock
3 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | Fafnir |
|---|---|
| MPN | MUB3/4 |
| Model | MUB 3/4 |
| Bearing Type | , Double Rubber Seal |
| ID | 0.75 in |
| OD | 1.8504 in |
| Width | 1.22 in |
| Material | Chrome Steel |
|---|---|
| Cage Type | Pressed |
| Dynamic Load Rating | 2150 lbf / 9.5 kN |
| Static Load Rating | 1060 lbf / 4.7 kN |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | MUB |
| Rolling Elements | Ball |
| Condition | New – Open box |
| Bearing Type | Insert Ball Bearing |
| Item Weight | 0.4 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Locking Device | Set Screw |
| Insert Outer Ring | Cylindrical |
| Harmonization Code | 8482.10.50.44 |
| Cross Reference 1 | SKF YET 204-012 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NTN AS204-012D1 |
| Cross Reference 3 | Dodge INS-SC-012 |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$59.83
80 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$198.10
183 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$95.00
148 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$27.51
79 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$119.90
111 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$141.11
255 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$32.12
79 in stock
High demand
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories