Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$61.17
1 in stock
1 in stock
Get Estimated Arrival Date
| MFR / Brand | NTN |
|---|---|
| MPN | 6309ZAPX1 |
| Model | 6309 Z A PX1 |
| Bearing Type | Ball Bearing, Single Shield |
| ID | 45 mm |
| OD | 100 mm |
| Width | 25 mm |
| Series | 6300 |
|---|---|
| Condition | New – Open box |
| Lubricant | Grease |
| Material | High Carbon Chrome Steel |
| Category 1 | Ball & Roller Bearings |
| Category 2 | Bearings & Bushings |
| Category 3 | Business & Industrial |
| Category 4 | Industrial Automation & Motion Controls |
| Category 5 | Mechanical Power Transmission |
| Min Temp | -20 °C |
| Cage Type | Stamped |
| Dynamic Load Rating | 53 kN / 11900 lbf |
| Static Load Rating | 32 kN / 7200 lbf |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Rolling Elements | Balls |
| Max Temp | 120 °C |
| Item Weight | 1.83 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Cross Reference 1 | SKF 6309-Z |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG 6309-Z |
| Cross Reference 3 | Koyo 6309Z |
Deep Groove Ball Bearing – Straight Bore, 45 mm ID, 100 mm OD, 25 mm Width, Single Shield, Without Snap Ring
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories