Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
9 in stock
List Price
$51.63
9 in stock
9 in stock
Get Estimated Arrival Date
| MFR / Brand | KBC |
|---|---|
| MPN | 6006DDC3 |
| Model | 60062RS C3 6006D |
| Bearing Type | Ball Bearing, Double Rubber Seal |
| ID | 30 mm |
| OD | 55 mm |
| Width | 13 mm |
| Material | Chrome Steel |
|---|---|
| Series | 6000 |
| Condition | New |
| Lubricant | Grease |
| Category 1 | Ball & Roller Bearings |
| Category 2 | Bearings & Bushings |
| Category 3 | Business & Industrial |
| Category 4 | Industrial Automation & Motion Controls |
| Category 5 | Mechanical Power Transmission |
| Min Temp | -30°C |
| Cage Type | Pressed Steel |
| Dynamic Load Rating | 13.3 kN / 2990 lbf |
| Static Load Rating | 8.3 kN / 1866 lbf |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120°C |
| Item Weight | 0.26 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Limiting Speed | 8500 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Relubrication Feature | No |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Internal Clearance | C3 |
| Running Accuracy | Normal |
| Running Accuracy Radial And Axial Runout | Normal |
| Cross Reference 1 | SKF 6006-2RS1/C3 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NSK 6006DDUC3 |
Can’t find a part you’re looking for?
CLICK HERE TO CONTACT US!
-We can get all parts needed at competitive prices
-International shipping is offered on every item and all orders
-Shipping is combined on all orders
-We buy all bearings and industrial supplies
SAME DAY SHIPPING ON ALL ITEMS
NEXT DAY SHIPPING AVAILABLE AT CHECKOUT
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$152.12
88 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$59.83
80 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
102 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$11.48
78 in stock
Hot item
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$137.64
92 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$59.83
80 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$198.10
183 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$21.19
92 in stock
Sells fast
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories