Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$60.38
1 in stock
1 in stock
Get Estimated Arrival Date
| MFR / Brand | Fafnir |
|---|---|
| MPN | JM9103K |
| Model | J M 9103 K / 6003 P6 / ABEC3 / 1581198-3 |
| Bearing Type | Ball Bearing, Open |
| ID | 17 mm |
| OD | 35 mm |
| Width | 10 mm |
| Min Temp | -40 °C |
|---|---|
| Cage Type | Stamped |
| Dynamic Load Rating | 6.8 kN / 1530 lbf |
| Static Load Rating | 3.2 kN / 720 lbf |
| Precision Rating | ABEC 3 / P6 |
| Series | 9100 |
| Rolling Elements | Balls |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New |
| Item Weight | 0.09 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Material | Bearing Steel |
| Cross Reference 1 | SKF 6003 P6 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NTN 6003P6 |
| Cross Reference 3 | FAG 6003.P6 |
Deep Groove Ball Bearing – Straight Bore, 17 mm ID, 35 mm OD, 10 mm Width, Open, Without Snap Ring
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$38.25
1 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$38.25
1 in stock
Popular pick
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories