Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$174.35
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date

| MFR / Brand | NTN |
|---|---|
| MPN | 6026LLUC3 |
| Model | 60262RSC3 |
| Bearing Type | Ball Bearing, Double Rubber Seal |
| ID | 130 mm |
| OD | 200 mm |
| Width | 33 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Min Temp | -25 °C |
| Cage Type | Stamped Steel |
| Dynamic Load Rating | 106 kN |
| Static Load Rating | 101 kN |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | 6000 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 110 °C |
| Condition | New |
| Item Weight | 7.41 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Internal Clearance | C3 |
| Cross Reference 1 | SKF 6026-2RS1/C3 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG 6026-2RSR-C3 |
| Cross Reference 3 | NSK 6026DDUC3 |
– WE BUY YOUR SURPLUS BEARINGS – PLEASE CONTACT US
CLICK HERE TO CONTACT US!
– International shipping
-Shipping is combined on orders
SAME DAY SHIPPING
NEXT DAY SHIPPING AVAILABLE AT CHECKOUT

Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories