Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$342.66
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date

| MFR / Brand | Timken |
|---|---|
| MPN | MM40BS72DUH |
| Model | MM 40 BS 72 QUH 1/2SET |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 40 mm |
| OD | 72 mm |
| Width | 15 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Min Temp | -30 °C |
| Cage Type | Polyamide |
| Dynamic Load Rating | 29.5 kN |
| Static Load Rating | 65.5 kN |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | MM-BS |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New |
| Item Weight | 0.85 lbs |
| Cage Material | Polyamide |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Lubricant | Oil/Grease |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Contact Angle | 60 ° |
| Preload | Heavy |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Cross Reference 1 | NSK 40TAC72B |
|---|---|
| Cross Reference 2 | SKF BSD 4072 C |
The Timken MM40BS72DUH Angular Bearing is a precision-rated ABEC 7 / P4 bearing with a contact angle of 60 degrees. Made from bearing steel and featuring an open seal, this bearing has a dynamic load rating of 29.5 kN and a static load rating of 65.5 kN. With dimensions of 40x72x15 mm and designed for maximum temperatures of 120°C, this high-quality bearing is ideal for industrial automation and motion control applications. The Timken brand ensures reliability and durability, while the bearings come with two pieces for easy installation.

Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories