Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
2 in stock
The NSK 7303ATDBP5 Angular Bearing is a high-quality, industrial-grade bearing designed for precision and durability. Made of steel and manufactured in Japan, this bearing features a bore diameter of 17 mm, an outside diameter of 47 mm, and a width of 14 mm. As an angular contact ball bearing, it is specifically designed for applications requiring smooth and efficient motion. Ideal for industrial automation and motion control systems, this bearing is a reliable choice for businesses seeking reliable performance and long-lasting durability.
List Price
$114.33
2 in stock
2 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | NSK |
|---|---|
| MPN | 7303ATDBP5 |
| Model | 7303 A T DB P5 |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 17 mm |
| OD | 47 mm |
| Width | 14 mm |
| Material | 52100 Chrome Steel |
|---|---|
| Unit Type | Unit |
| Unit Quantity | 2 |
| Min Temp | -30 °C |
| Cage Type | Caged |
| Dynamic Load Rating | 15.9 kN / 3574 lbf |
| Static Load Rating | 8.15 kN / 1832 lbf |
| Precision Rating | ABEC 5 / P5 |
| Series | 7300 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New |
| Item Weight | 0.25 lbs |
| Cage Material | Polyamide |
| Limiting Speed | 19000 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.10.5028 |
| Contact Angle | 30° |
| Mounting Arrangement | Back-to-Back |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$95.00
148 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$32.12
83 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$152.12
88 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$297.53
96 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$141.11
255 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$198.10
183 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$32.12
83 in stock
High demand
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories