Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$1,253.92
1 in stock
1 in stock
Get Estimated Arrival Date
| MFR / Brand | FAG |
|---|---|
| MPN | B7032ETPAP4UL |
| Model | B7032E.TPA.P4.UL / 132-HE / 3MM9132 UL |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 160 mm |
| OD | 240 mm |
| Width | 38 mm |
| Material | Steel |
|---|---|
| Min Temp | -30 °C |
| Cage Type | Machined |
| Dynamic Load Rating | 190 kN / 42700 lbf |
| Static Load Rating | 228 kN / 51300 lbf |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 7000 |
| Rolling Elements | Balls |
| Max Temp | 100 °C |
| Condition | New |
| Item Weight | 11.5 lbs |
| Cage Material | Phenolic |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Contact Angle | 25° |
| Preload | Light |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Cross Reference 1 | SKF 7032 ACDGA/P4A |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NSK 7032A5TYNSULP4 |
| Cross Reference 3 | Fafnir 3MM9132WI |
The product is a high-quality FAG B7032E.TPA.P4.UL Angular Contact Ball Bearing manufactured in Germany. With a bore diameter of 160mm, outside diameter of 240mm, and width of 38mm, this bearing is designed for precision and reliability. Made of steel, the bearing is ideal for use in industrial automation, motion control systems, and other mechanical power transmission applications requiring smooth and efficient operation. With its ABEC7 rating, the FAG B7032E.TPA.P4.UL bearing ensures high performance and durability in demanding environments.
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$119.90
111 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$95.00
148 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Tapered Roller Bearing (Flanged Cup)
$65.94
80 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$297.53
96 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$119.90
111 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$32.12
83 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
102 in stock
Popular pick
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories