Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
The product is a high-quality SKF 7013-ACDGB/P4A Angular Contact Ball Bearing with dimensions 65x100x18 mm. Made in Italy, this bearing is designed for industrial automation and motion control systems, offering reliable performance and precision. With a half set available, this bearing is ideal for mechanical power transmission applications that require a durable and efficient component.
List Price
$183.18
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders before 4PM EST
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | SKF |
|---|---|
| MPN | 7013-ACDGB/P4A |
| Model | 7013 ACD P4A DGB / 7013A 7013A5 7013E / 3MM9113WI CR DUM |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 65 mm |
| OD | 100 mm |
| Width | 18 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Condition | New |
| Item Weight | 1.10 lbs |
| Cage Material | Phenolic Resin |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Contact Angle | 25 °C |
| Preload | Medium |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Cage Type | Phenolic |
| Dynamic Load Rating | 38 kN |
| Static Load Rating | 36.5 kN |
| Internal Clearance | CN |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 7000 |
| Max Temp | 120 °C |
| Min Temp | -30 °C |
| Rolling Elements | Ball |
| Half Set | This listing is for one bearing only -We have more sets available |
| Cross Reference 1 | FAG B7013-E-T-P4S-UM |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NSK 7013A5TYNSUMP4 |
| Cross Reference 3 | Fafnir 3MM9113WI-SUM |
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$43.38
64 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$119.90
111 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$26.58
199 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Tapered Roller Bearing (Flanged Cup)
$65.94
80 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$119.90
111 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$141.11
255 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$59.83
80 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$40.38
171 in stock
Sells fast
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories