Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
The NSK 7009CTRSULP4Y Bearing is a precision angular contact ball bearing with a dynamic load rating of 24.5 kN and a static load rating of 19.3 kN. Made of bearing steel, this bearing has a maximum temperature of 120°C and a minimum temperature of -30°C. With a constant angle of 15° and a bore diameter of 45 mm, it has an open seal type and a rolling element of balls. The bearing is designed for universal mounting arrangements and has a cage type of phenolic. Manufactured in England by the trusted brand NSK, this bearing is a reliable choice for industrial automation and motion control applications.
List Price
$108.72
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | NSK |
|---|---|
| MPN | 7009CTRDULP4Y |
| Model | 7009 C TR DUL P4Y / 2MM9109 WI CR SUL DUL |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 45 mm |
| OD | 75 mm |
| Width | 16 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Series | 7000 |
| Condition | New |
| Preload | Light |
| Category 1 | Ball & Roller Bearings |
| Category 2 | Bearings & Bushings |
| Category 3 | Business & Industrial |
| Category 4 | Industrial Automation & Motion Controls |
| Category 5 | Mechanical Power Transmission |
| Min Temp | -30°C |
| Cage Type | Phenolic |
| Dynamic Load Rating | 24.5 kN |
| Static Load Rating | 19.3 kN |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120°C |
| Item Weight | 0.55 lbs |
| Cage Material | Phenolic |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.10.50.68 |
| Contact Angle | 15° |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Cross Reference 1 | SKF 7009 CDGA/P4A |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG B7009-C-T-P4S-UL |
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$61.18
98 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
100 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$62.71
59 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$11.48
78 in stock
Hot item
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$297.53
96 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$119.90
111 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$409.22
112 in stock
Hot item
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories