Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
Spherical Roller Bearing – Tapered Bore, 45 mm ID, 85 mm OD, 23 mm Width, Open, CN Internal clearance
List Price
$41.58
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | SKF |
|---|---|
| MPN | 22209CCKW33 |
| Model | 22209CCK W33 |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing, Open |
| ID | 45 mm |
| OD | 85 mm |
| Width | 23 mm |
| Cage Type | Pressed Steel |
|---|---|
| Dynamic Load Rating | 102 kN / 22930 lbf |
| Static Load Rating | 98 kN / 22031 lbf |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | 22200 |
| Rolling Elements | Spherical Roller |
| Max Temp | 200°C |
| Condition | New – Open box |
| Item Weight | 1.20 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Limiting Speed | 7500 rpm |
| Number Of Rows | 2 |
| Bore Type | Tapered |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Material | Bearing Steel |
| Internal Clearance | CN |
| Cross Reference 1 | FAG 22209-E1-K |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NTN 22209K |
| Cross Reference 3 | SNR 22209K |
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$65.92
8 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$65.92
8 in stock
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories