Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$96.47
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date

| MFR / Brand | Fafnir |
|---|---|
| MPN | 2MM202WIDUM |
| Model | 2MM 202 WI DUM |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 15 mm |
| OD | 35 mm |
| Width | 11 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Unit Type | Unit |
| Unit Quantity | 1 |
| Min Temp | -30°C |
| Cage Type | Phenolic |
| Dynamic Load Rating | 8.8 kN |
| Static Load Rating | 4.3 kN |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 2MM |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120°C |
| Condition | New |
| Item Weight | 0.10 lbs |
| Cage Material | Phenolic |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.10.50.68 |
| Contact Angle | 15° |
| Preload | Medium |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Cross Reference 1 | SKF 7202 CD/P4ADGB |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG B7202-C-T-P4S-DUM |
| Cross Reference 3 | NSK 7202CTYNDUMP4 |
| Cross Reference 4 | 7202C |
The Fafnir 2MM202WI-DUM Angular Bearing 7202-C is a set of two high-quality angular contact ball bearings with a bore diameter of 15mm, outside diameter of 35mm, and width of 11mm. Made of durable steel material, these bearings are designed for industrial automation and motion control applications. With a cross-reference of 7202C, this product from the reputable brand FAFNIR is manufactured in the United States and comes in a unit quantity of 1. Perfect for maintaining smooth and efficient machinery performance.

Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories