Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$570.04
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date

| MFR / Brand | Fafnir |
|---|---|
| MPN | 2MM9124WIDUM |
| Model | 7024C 2MM 9124 WI CR DUM ABEC7 |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 120 mm |
| OD | 180 mm |
| Width | 28 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Min Temp | -30°C |
| Cage Type | Phenolic |
| Dynamic Load Rating | 111 kN / 25000 lbf |
| Static Load Rating | 94 kN / 21200 lbf |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 9100 |
| Rolling Elements | Balls |
| Max Temp | 120°C |
| Condition | New |
| Item Weight | 9.62 lbs |
| Cage Material | Phenolic Resin |
| Limiting Speed | 6300 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Harmonization Code | 8482.10.50.28 |
| Contact Angle | 15° |
| Preload | Medium |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Running Accuracy | P4 |
| Running Accuracy Radial And Axial Runout | P4 |
| Internal Clearance | CN |
| Cross Reference 1 | SKF 7024 CD/P4ADGB |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NSK 7024CTRDUMP4 |
The Fafnir 2MM9124WI-SUM Bearing is an angular contact ball bearing designed for high precision applications. Made of steel and manufactured in the United States, this bearing has a bore diameter of 120mm, an outside diameter of 180mm, and a width of 28mm. The model number 7024C 2MM 9124 WI CR DUM ABEC7 indicates the specific design and quality standards of this bearing. With a focus on reliability and performance, this bearing is ideal for use in mechanical power transmission, industrial automation, and motion control systems.

Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories