Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$35.66
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date

| MFR / Brand | NTN |
|---|---|
| MPN | BST25X62-1BDBP4 |
| Model | BST 25X62 1B DB P4 |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 25 mm |
| OD | 62 mm |
| Width | 15 mm |
| Material | Steel |
|---|---|
| Unit Type | Unit |
| Unit Quantity | 1 |
| Cage Type | Molded |
| Dynamic Load Rating | 59 kN / 13263 lbf |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | BST |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120°C |
| Condition | New – Open box |
| Item Weight | 1.04 lbs |
| Cage Material | Polyamide |
| Number Of Rows | 2 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Lubricant | Grease |
| Contact Angle | 60° |
| Mounting Arrangement | DB (Back-to-Back) |
| Cross Reference 1 | NSK 25TAC62B |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG 25TAC62B |
| Cross Reference 3 | SKF BSD 2562 C |
Angular Contact Ball Bearing – 25 mm ID, 62 mm OD, 15 mm Width, Open, 60° Contact Angle, P4 Precision
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$65.94
80 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
102 in stock
Popular pick

Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories