Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
2 in stock
List Price
$167.63
2 in stock

2 in stock

Get Estimated Arrival Date

| MFR / Brand | SKF |
|---|---|
| MPN | 7005 ACD/P4ADGA |
| Model | 7004A CD P4 AD GA |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 25 mm |
| OD | 47 mm |
| Width | 12 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Min Temp | -30 °C |
| Cage Type | Outer Ring Guided |
| Dynamic Load Rating | 9.23 kN / 2075 lbf |
| Static Load Rating | 5.0 kN / 1124 lbf |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 7000 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New |
| Item Weight | 0.17 lbs |
| Cage Material | Phenolic Resin |
| Limiting Speed | 40000 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Contact Angle | 25° |
| Preload | Light |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Cross Reference 1 | FAG B7005-E-T-P4S-DUL |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NSK 7005A5TRDULP4 |
| Cross Reference 3 | RHP 7005ETRDULP4 |
The product is a set of two SKF 7005-ACD/P4ADGA Angular Contact Ball Bearings, measuring 25x47x12mm. These high-precision bearings are designed with an ABEC 7 / P4 rating and a dynamic load rating of 9.23 kN / 2075 lbf, making them suitable for industrial automation and motion control applications. Manufactured in Italy, these bearings are made of bearing steel, are sealed with open seals, and have a constant angle of 25°. The bearings have a limiting speed of 40,000 rpm and are designed for universal mounting arrangements.
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$65.94
80 in stock
Popular pick

Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories