Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
30 in stock
List Price
$760.47
30 in stock

30 in stock

Get Estimated Arrival Date
| MFR / Brand | FAG |
|---|---|
| MPN | B7026C.TPA.P4S.UM |
| Model | B 7026 C TPA P4 K5 UM B7206 2MM9126WISUM 7026CDGA/P4A 126HDM |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 130 mm |
| OD | 200 mm |
| Width | 33 mm |
| Material | Chrome Steel |
|---|---|
| Min Temp | -30 °C |
| Dynamic Load Rating | 149 kN / 33500 lbf |
| Static Load Rating | 107 kN / 24050 lbf |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 7000 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New |
| Item Weight | 6.86 lbs |
| Cage Material | Polyamide |
| Limiting Speed | 10000 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | No |
| Lubricant | Oil |
| Relubrication Feature | No |
| Harmonization Code | 8482.10.50.28 |
| Contact Angle | 15° |
| Preload | Medium |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Cross Reference 1 | SKF 7026 CDGB/P4A |
|---|---|
| Cross Reference 2 | RHP 7026CTSUMP4 |
Introducing the FAG B7026C.TPA.P4S.UM Angular Contact Ball Bearing, a premium choice for your industrial automation and motion control needs. Manufactured in Germany, this high-quality bearing measures 130mm in bore diameter and 200mm in outside diameter, providing exceptional fit and durability for various applications. The B7026C.TPA.P4S.UM bearing is crafted from high-strength steel, ensuring reliability under demanding mechanical power transmission scenarios. With a width of 33mm, it is engineered to support high precision and performance, catering to professionals who require utmost accuracy in their operations. This bearing conforms to the ABEC 7 precision standard, making it suitable for tasks where precision is critical. Whether you are involved in manufacturing, machinery maintenance, or automation projects, this FAG bearing is engineered to enhance the performance and efficiency of your machinery. Do not compromise on quality. Choose the FAG B7026C.TPA.P4S.UM Bearing for outstanding performance in even the most challenging conditions. Elevate your equipment with a reliable component that delivers longevity and efficiency.

Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$95.00
148 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$83.16
80 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$51.40
150 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$95.00
148 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$51.40
150 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
102 in stock
Popular pick
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Sort
Brand
Price
MPN
Categories