Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
2 in stock
List Price
$999.21
2 in stock

2 in stock

Get Estimated Arrival Date
| MFR / Brand | Ndh |
|---|---|
| MPN | QH20321DT |
| Model | QH 20321 DT X3045A / 7321 E T DUL P4 / 7316ACD 7321A5 7321A |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 105 mm |
| OD | 225 mm |
| Width | 49 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Min Temp | -30 °C |
| Cage Type | Pressed |
| Dynamic Load Rating | 208 kN |
| Static Load Rating | 220 kN |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | 7300 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New – Open box |
| Item Weight | 12.5 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Lubricant | Oil |
| Harmonization Code | 8482.10.50.28 |
| Contact Angle | 30° |
The NDH QH20321DT Angular Bearing 7321-E QH-20321-DT-X3045A is a set of two high-quality Angular Contact Ball Bearings designed for industrial applications. Manufactured in the United States by Ndh, these bearings have a bore diameter of 105mm, an outside diameter of 225mm, and a width of 49mm. The model number QH 20321 DT X3045A indicates the specific design and features of these bearings, making them suitable for mechanical power transmission and industrial automation systems that require reliable and durable bearings.

Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$119.90
111 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$95.00
148 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$83.16
80 in stock
High demand
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Sort
Brand
Price
MPN
Categories