Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
2 in stock
List Price
$66.98
2 in stock

2 in stock

Get Estimated Arrival Date
| MFR / Brand | System Plast |
|---|---|
| MPN | UCFH208-24-CEC |
| Model | UCFH20824CEC |
| Bearing Type | , Contact Seal |
| ID | 1.5 in |
| Number Of Bolt Holes | 4 |
|---|---|
| Number Of Bolt Holes For Fasteners | 4 |
| Material | Polymer |
| Min Temp | -20°C |
| Dynamic Load Rating | 29.6 kN |
| Static Load Rating | 18.2 kN |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | UCF |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 100°C |
| Condition | New – Open box |
| Bearing Type | 4-Bolt Flange Unit |
| Item Weight | 2.80 lbs |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Internal Clearance | CN |
| Lubricant | Grease |
| Duty Type | Standard Duty |
| Locking Device | Set Screw |
| Insert Outer Ring | Spherical |
| Relubrication Feature | Yes |
| Harmonization Code | 8483.20.40.40 |
| Mounting Arrangement | Surface Mount |
| Housing Material | Polymer |
| Expansion Type | Non-Expanding |
– WE BUY YOUR SURPLUS BEARINGS – PLEASE CONTACT US
CLICK HERE TO CONTACT US!
– International shipping
-Shipping is combined on orders
SAME DAY SHIPPING
NEXT DAY SHIPPING AVAILABLE AT CHECKOUT

Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$51.40
150 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
102 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$27.51
79 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
102 in stock
Popular pick
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Sort
Brand
Price
MPN
Categories