Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
Can’t find a part you’re looking for? CLICK HERE TO CONTACT US!-We can get all parts needed at competitive prices -International shipping is offered on every item and all orders-Shipping is combined on all orders-We buy all bearings and industrial suppliesSAME DAY SHIPPING ON ALL ITEMSNEXT DAY SHIPPING AVAILABLE AT CHECKOUT
List Price
$259.53
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | Timken |
|---|---|
| MPN | 53178-90074 |
| Model | 53178 / 53376-D |
| Bearing Type | Tapered Roller Bearing Cone |
| ID | 1.7500 in |
| OD | 3.7500 in |
| Condition | New – Open box |
|---|---|
| Harmonization Code | 8482.2 |
| Cup Part Number | 53376D |
| Design Units | Imperial |
| Bearing Class | Class 2 |
| Bearing Material | Case-Hardened Steel |
| Cone Part Number | 53178 |
| Cone Width | 1.1142 in |
| Cone Backface To Clear Radius | 0.06 in |
| Cone Frontface Backing Diameter | 2.05 in |
| Cage Cone Frontface Clearance | 0.07 in |
| Cage Cone Backface Clearance | 0.03 in |
| Effective Center Location | -0.19 in |
| Series | 53000 |
| Cage Type | Stamped Steel |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$119.90
111 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$409.22
112 in stock
Hot item
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$137.64
92 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$141.11
255 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$59.83
80 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$61.18
98 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$32.12
83 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$26.58
199 in stock
Sells fast
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories