Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$497.06
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date
| MFR / Brand | RHP |
|---|---|
| MPN | BSB150QUHEP7 |
| Model | BSB 150 Q UH EP7YV T QS58 |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 1.50 in |
| OD | 72 mm |
| Width | 0.625 in |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Min Temp | -30 °C |
| Cage Type | Machined |
| Dynamic Load Rating | 29 kN / 6519 lbf |
| Static Load Rating | 56 kN / 12589 lbf |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | BSB |
| Rolling Elements | Balls |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New – Open box |
| Item Weight | 0.70 lbs |
| Cage Material | Polyamide |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Lubricant | Oil/Grease |
| Harmonization Code | 8482.10.50.68 |
| Contact Angle | 60 ° |
| Preload | Heavy |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Cross Reference 1 | FAG 7602045-TVP |
|---|---|
| Cross Reference 2 | SKF BSD 4572 |
| Cross Reference 3 | NSK 45TAC72B |
| Cross Reference 4 | Fafnir MM45BS72 |
| Cross Reference 5 | GMN LBS 4572 |
RHP BSB150QUHEP7 Angular Bearing – 1-1/2″x72mmx5/8″ – Set of 4 Pieces Enhance the efficiency of your industrial automation and motion control systems with the RHP BSB150QUHEP7 Angular Bearing. Proudly crafted in England, this premium set of four ball bearings is engineered to deliver exceptional reliability and performance. Key Features: Bore Diameter: 1-1/2 inches Outside Diameter: 72 mm Width: 5/8 inches Type: Angular Contact Ball Bearing The BSB 150 QUH EP7YV T QS58 model features angular contact ball bearings that promote smooth and reliable operation for a variety of machinery and equipment. Whether you are performing routine maintenance or replacing old bearings, the RHP BSB150QUHEP7 set guarantees durability and efficiency. Invest in quality components to keep your machinery running at peak performance. This new, open box product is an essential addition to your toolkit, ensuring the longevity and functionality of your systems. Experience the difference with RHP bearings today!

Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$141.11
255 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$95.00
148 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$51.40
150 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$119.90
111 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$51.40
150 in stock
Sells fast
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Sort
Brand
Price
MPN
Categories