Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
Can’t find a part you’re looking for?
CLICK HERE TO CONTACT US!
-We can get all parts needed at competitive prices
-International shipping is offered on every item and all orders
-Shipping is combined on all orders
-We buy all bearings and industrial supplies
SAME DAY SHIPPING ON ALL ITEMS
NEXT DAY SHIPPING AVAILABLE AT CHECKOUT
List Price
$267.72
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | NTN |
|---|---|
| MPN | 21320 |
| Model | 21320 M |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing, Open |
| ID | 100 mm |
| OD | 215 mm |
| Width | 47 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Min Temp | -40 °C |
| Cage Type | Stamped Steel |
| Dynamic Load Rating | 410 kN / 92170 lbf |
| Static Load Rating | 465 kN / 104500 lbf |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | 21300 |
| Rolling Elements | Roller |
| Max Temp | 200 °C |
| Condition | New – Open box |
| Item Weight | 19.6 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Number Of Rows | 2 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Lubricant | Oil/Grease |
| Relubrication Feature | Lubrication Groove |
| Harmonization Code | 8482.30.00 |
| Internal Clearance | CN |
| Running Accuracy | P0 |
| Cross Reference 1 | SKF 21320 E |
|---|---|
| Cross Reference 2 | Timken 21320EJ |
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$244.77
2 in stock
Hot item
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$244.77
2 in stock
Hot item
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories