Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$461.44
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date
| MFR / Brand | RHP |
|---|---|
| MPN | 7220CTRSULP4 |
| Model | 7220 C TR SUL P4 / 2MM220WI CR SUL / 7220CD SUL B7220C |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 100 mm |
| OD | 180 mm |
| Width | 34 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Min Temp | -30 °C |
| Cage Type | Machined |
| Dynamic Load Rating | 135 kN |
| Static Load Rating | 88.0 kN |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 7200 |
| Rolling Elements | Balls |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New |
| Item Weight | 7.60 lbs |
| Cage Material | Phenolic |
| Limiting Speed | 7500 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Harmonization Code | 8482.10.50.28 |
| Contact Angle | 15°C |
| Preload | Light |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Running Accuracy | P4 |
| Cross Reference 1 | SKF 7220 CDGA/P4A |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG B7220-C-T-P4S-UL |
The RHP 7220CTRSULP4 Bearing is a high-quality Angular Contact Ball Bearing manufactured in England. With a bore diameter of 100mm, outside diameter of 180mm, and width of 34mm, this bearing is made of durable steel material. Designed for industrial automation and motion control applications, this bearing is a reliable and efficient component for mechanical power transmission.

Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$191.23
1 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$191.23
1 in stock
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Sort
Brand
Price
MPN
Categories