Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
Can’t Find Your Part? Click HERE to contact us! We can source any part, quickly.
Choose your shipping speed; next-day and expedited options are available at checkout.
International shipping available on all orders.
Collect shipping accepted (UPS, FedEx, DHL, Freight).
Competitive prices are guaranteed.
List Price
$67.46
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | IKO |
|---|---|
| MPN | RNA6901UU |
| Model | RNA 6901 UU |
| Bearing Type | Needle Roller Bearing, Double Seal |
| ID | 16 mm |
| OD | 24 mm |
| Width | 22 mm |
| Series | RNA6900 |
|---|---|
| Condition | New – Open box |
| Material | Carbon Steel |
| Category 1 | Ball & Roller Bearings |
| Category 2 | Bearings & Bushings |
| Category 3 | Business & Industrial |
| Category 4 | Industrial Automation & Motion Controls |
| Category 5 | Mechanical Power Transmission |
| Min Temp | -20 °C |
| Cage Type | Stamped |
| Dynamic Load Rating | 14.8 kN / 3330 lbf |
| Static Load Rating | 18.5 kN / 4160 lbf |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Rolling Elements | Needle Rollers |
| Max Temp | 100 °C |
| Item Weight | 0.08 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.40.00 |
| Cross Reference 1 | INA RNA6901-2RSR |
|---|---|
| Cross Reference 2 | SKF RNA 6901-2RS |
| Cross Reference 3 | NTN RNA6901LL |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$137.64
92 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$141.11
255 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$43.38
64 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$119.90
111 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$95.00
148 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$40.38
171 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$26.58
199 in stock
Sells fast
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories