Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
Deep Groove Ball Bearing – Straight Bore, 1.3125 in ID, 2.5625 in OD, 0.6875 in Width, Double Rubber Seal, Without Snap Ring
List Price
$60.36
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | RBI |
|---|---|
| MPN | 16582RS / 24121-88 |
| Model | 1658RS |
| Bearing Type | Ball Bearing, Double Rubber Seal |
| ID | 1.3125 in |
| OD | 2.5625 in |
| Width | 0.6875 in |
| Series | 1600 |
|---|---|
| Condition | New – Open box |
| Lubricant | Grease |
| Material | Bearing Steel |
| Category 1 | Ball & Roller Bearings |
| Category 2 | Bearings & Bushings |
| Category 3 | Business & Industrial |
| Category 4 | Industrial Automation & Motion Controls |
| Category 5 | Mechanical Power Transmission |
| Min Temp | -20 °C |
| Cage Type | Stamped |
| Dynamic Load Rating | 18.9 kN / 4250 lbf |
| Static Load Rating | 10.3 kN / 2319 lbf |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Rolling Elements | Balls |
| Max Temp | 120 °C |
| Item Weight | 0.44 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Internal Clearance | CN |
| Cross Reference 1 | Nice 1658-2RS |
|---|---|
| Cross Reference 2 | RBC 1658-2RS |
| Cross Reference 3 | Schatz 1658-2RS |
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$43.38
64 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$152.12
88 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$26.58
199 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$11.48
78 in stock
Hot item
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$152.12
88 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$32.12
83 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
100 in stock
Popular pick
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories