Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
Deep Groove Ball Bearing – Straight Bore, 45 mm ID, 100 mm OD, 25 mm Width, Single Shield, Without Snap Ring
List Price
$61.17
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | NTN |
|---|---|
| MPN | 6309ZAPX1 |
| Model | 6309 Z A PX1 |
| Bearing Type | Ball Bearing, Single Shield |
| ID | 45 mm |
| OD | 100 mm |
| Width | 25 mm |
| Series | 6300 |
|---|---|
| Condition | New – Open box |
| Lubricant | Grease |
| Material | High Carbon Chrome Steel |
| Category 1 | Ball & Roller Bearings |
| Category 2 | Bearings & Bushings |
| Category 3 | Business & Industrial |
| Category 4 | Industrial Automation & Motion Controls |
| Category 5 | Mechanical Power Transmission |
| Min Temp | -20 °C |
| Cage Type | Stamped |
| Dynamic Load Rating | 53 kN / 11900 lbf |
| Static Load Rating | 32 kN / 7200 lbf |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Rolling Elements | Balls |
| Max Temp | 120 °C |
| Item Weight | 1.83 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Cross Reference 1 | SKF 6309-Z |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG 6309-Z |
| Cross Reference 3 | Koyo 6309Z |
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories