Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
The NTN UCS206-102LD1NR Bearing Insert is a high-quality mechanical component designed for industrial automation and motion control applications. Made in Japan, this insert bearing features a single rubber seal, steel cage material, and a maximum temperature of 120°C. With a dynamic load rating of 19.5 kN and a limiting speed of 6300 rpm, this bearing insert is suitable for standard duty use and offers precision rating of ABEC 1. It can be relubricated with grease and has a static load rating of 11.2 kN. The UCS series insert bearing is a reliable choice for various machinery and equipment.
List Price
$45.90
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | NTN |
|---|---|
| MPN | UCS206-102LD1NR |
| Model | UCS206102LD1NR |
| ID | 1.1250 in |
| Series | UCS |
|---|---|
| Condition | New |
| Type | Insert Bearing |
| Lubricant | Grease |
| Material | Chrome Steel |
| Category 1 | Bearings & Bushings |
| Category 2 | Business & Industrial |
| Category 3 | Industrial Automation & Motion Controls |
| Category 4 | Mechanical Power Transmission |
| Category 5 | Mounted Bearings & Housings |
| Min Temp | -20°C |
| Cage Type | Pressed Steel |
| Dynamic Load Rating | 19.5 kN / 4380 lbf |
| Static Load Rating | 11.2 kN / 2520 lbf |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120°C |
| Bearing Type | Insert Ball Bearing |
| Item Weight | 0.90 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Limiting Speed | 6300 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | With Snap Ring |
| Internal Clearance | CN |
| Duty Type | Standard Duty |
| Locking Device | Set Screw |
| Relubrication Feature | Yes |
| Harmonization Code | 84821000 |
| Cross Reference 1 | SKF YAR 206-102-2F |
|---|---|
| Cross Reference 2 | Sealmaster ER-18 |
| Cross Reference 3 | Dodge INS-SC-102 |
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$43.38
64 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$137.64
92 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$11.48
78 in stock
Hot item
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Tapered Roller Bearing (Flanged Cup)
$65.94
80 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$152.12
88 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$59.83
80 in stock
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories