Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
Self aligning bearing – Straight Bore, 65 mm ID, 140 mm OD, 33 mm Width, Open, CN Internal clearance.
List Price
$40.76
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | SKF |
|---|---|
| MPN | 1313 |
| Model | 1313 |
| Bearing Type | Self Aligning Ball Bearing, Open |
| ID | 65 mm |
| OD | 140 mm |
| Width | 33 mm |
| Material | Chrome Steel |
|---|---|
| Min Temp | -30 °C |
| Cage Type | Machined |
| Dynamic Load Rating | 63.7 kN / 14320 lbf |
| Static Load Rating | 24 kN / 5395 lbf |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | 1300 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New – Open box |
| Item Weight | 5.4 lbs |
| Cage Material | Brass |
| Limiting Speed | 6700 rpm |
| Number Of Rows | 2 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.10.50.68 |
| Maximum Permissible Misalignment | 2.5° |
| Internal Clearance | CN |
| Cross Reference 1 | FAG 1313-TVH |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NSK 1313 |
| Cross Reference 3 | NTN 1313S |
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Self Aligning Ball Bearing
$49.67
1 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Self Aligning Ball Bearing
$49.67
1 in stock
Popular pick
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories