Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
2 in stock
The Fafnir 2MM9105WI-DUM Bearing is a high-quality Angular Contact Ball Bearing with a precision rating of ABEC 7 / P4. Made of high carbon chrome steel, this bearing has a dynamic load rating of 13.3 kN / 2990 lbf and a static load rating of 8.1 kN / 1820 lbf. With a contact angle of 15° and a bore diameter of 25 mm, this bearing is designed for universal mounting arrangements and operates at a limiting speed of 56000 rpm. Manufactured in the United States, this bearing is ideal for industrial automation and motion control applications.
List Price
$103.09
2 in stock
2 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | Fafnir |
|---|---|
| MPN | 2MM9105WIDUMC1 |
| Model | 2MM 9105 WI CR DUM C1 / 7005 C TR/TY P4/P4S/P4Y / 7005CCRDUMP4S |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 25 mm |
| OD | 47 mm |
| Width | 12 mm |
| Material | High Carbon Chrome Steel |
|---|---|
| Cage Type | Machined |
| Dynamic Load Rating | 13.3 kN / 2990 lbf |
| Static Load Rating | 8.1 kN / 1820 lbf |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 9100 |
| Rolling Elements | Ball |
| Condition | New – Open box |
| Item Weight | 0.18 lbs |
| Cage Material | Phenolic |
| Limiting Speed | 56000 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | No |
| Lubricant | Oil |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Contact Angle | 15° |
| Preload | Medium Preload |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Cross Reference 1 | SKF 7005 CD/P4ADGB |
|---|
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$43.38
64 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$40.38
171 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$152.12
88 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$119.90
111 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$61.18
98 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$26.58
199 in stock
Sells fast
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories