Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
3 in stock
Spherical roller bearing – Tapered Bore, 100 mm ID, 215 mm OD, 47 mm Width, Open, CN Internal clearance.
List Price
$472.63
3 in stock
3 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | FAG |
|---|---|
| MPN | 20320KMB |
| Model | 20320 K MB |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing, Open |
| ID | 100 mm |
| OD | 215 mm |
| Width | 47 mm |
| Material | Chrome Steel |
|---|---|
| Min Temp | -30 °C |
| Cage Type | Machined |
| Dynamic Load Rating | 475 kN / 106784 lbf |
| Static Load Rating | 520 kN / 116900 lbf |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | 20300 |
| Rolling Elements | Rollers |
| Max Temp | 200 °C |
| Condition | New |
| Item Weight | 18.5 lbs |
| Cage Material | Brass |
| Limiting Speed | 3600 rpm |
| Number Of Rows | 2 |
| Bore Type | Tapered |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Relubrication Feature | Yes |
| Harmonization Code | 8482.30.00.40 |
| Internal Clearance | CN |
| Cross Reference 1 | SKF 20320 K |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NTN 20320K |
| Cross Reference 3 | NSK 20320K |
Ball & Roller Bearings, Barrel Roller Bearing, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$319.63
1 in stock
Hot item
Ball & Roller Bearings, Barrel Roller Bearing, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$319.63
1 in stock
Hot item
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories