Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
2 in stock
The product is a SKF TSN-213-A bearing oil seal with a 75mm inside diameter, designed for heavy equipment and industrial use. Made in Sweden by the reputable brand SKF, this seal is a high-quality component necessary for maintaining the performance and durability of the equipment it is used in. Perfect for demanding applications, this seal ensures a reliable and secure seal to keep out dirt, debris, and contaminants.
List Price
$27.30
2 in stock
2 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | SKF |
|---|---|
| MPN | TSN-213-A |
| Model | TSN 213 A |
| Bearing Type | , Double Rubber Seal |
| ID | 75 mm |
| OD | 101 mm |
| Width | 13.8 mm |
| Part Type | Seal |
|---|---|
| Materials Sourced From | Sweden |
| Material | Nitrile Rubber |
| Min Temp | -40 °C |
| Series | TSN |
| Max Temp | 100 °C |
| Condition | New |
| Bearing Type | V-Ring Seal |
| Item Weight | 0.15 lbs |
| Harmonization Code | 4016.93.0000 |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$198.10
183 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$95.00
148 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$27.51
79 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$141.11
255 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$40.38
171 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$26.58
199 in stock
Sells fast
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories